Kasy fiskalne – o czym warto pamiętać przed zakupem?

Obowiązek rejestracji sprzedaży staje się w Polsce coraz powszechniejszy. Posiadać kasę fiskalną muszą już nie tylko handlowcy, ale także przedstawiciele wolnych zawodów, którzy świadczą swoje usługi na rzecz osób prywatnych. Co warto wiedzieć przed zakupem kasy fiskalnej?

KASA FISKALNA – PO CO I DLA KOGO?

Kasa fiskalna jest urządzeniem elektronicznym, służącym do ewidencjonowania sprzedaży. Obowiązek jej posiadania dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych, które świadczą sprzedaż produktów lub usług dla Klientów prywatnych, czyli osób fizycznych niebędących podmiotami gospodarczymi.
Ustawa ściśle określa próg obrotów, czyli przychodu, po przekroczeniu którego, podmiot gospodarczy ma obowiązek rozpocząć rejestrację sprzedaży. W przypadku firm, które dopiero rozpoczynają działalność, wynosi on 20 tys. zł netto w skali roku, natomiast dla podmiotów gospodarczych, działających na rynku w okresie czasu dłuższym niż jeden rok, próg ustalono na 40 tys. zł netto na rok. Niektóre firmy, ze względu na profil prowadzonej działalności, muszą rozpocząć rejestrację sprzedaży od razu, tak więc kasa fiskalna powinna zostać zakupiona tuż po rozpoczęciu działalności.

PAMIĘTAJ O FISKALIZACJI

Nie należy zapominać, że tuż po zakupie kasy, należy dokonać jej fiskalizacji. Co to oznacza? Kasy fiskalne stają się „fiskalnymi” dopiero w momencie, gdy w ich pamięci zostanie zapisany NIP przedsiębiorcy, do którego urządzenie będzie przypisane. Ponadto w pamięci fiskalnej zapisuje się także pozostałe dane firmy, jak nazwa czy adres. Wszelkie informacje, składające się na nagłówek, mogą zostać zmienione w każdej chwili, nie dotyczy to jednak NIP-u, który jest zapisywany w pamięci fiskalnej urządzenia na stałe. W związku z tym, kasa fiskalna nie może „przejść” z jednej firmy na drugą.
Należy również pamiętać o zawiadomieniu właściwego Urzędu Skarbowego o zamiarze dokonania fiskalizacji kasy. Według obowiązujących przepisów prawa, Urząd skarbowy powinien zostać powiadomiony na siedem dni przed wykonaniem fiskalizacji, jak również siedem dni po fiskalizacji – w tym przypadku informujemy nie tylko o zakończeniu czynności, ale również o miejscu zainstalowania urządzenia. Złożenie zawiadomienia jest niezwykle istotne dla przedsiębiorcy, gdyż warunkuje to możliwość otrzymania zwrotu w wysokości do 50 proc. wartości kasy fiskalnej.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ?

Może wydawać się, że zakup kasy rejestrującej jest dla firmy jednorazowym wydatkiem. Niestety, praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Jeżeli firma działa na rynku dłużej niż kilka lat, konieczna będzie wymiana urządzenia. Dlaczego? Ponieważ kasy fiskalne mają ograniczoną pojemność modułu fiskalnego. Po jego zapełnieniu, należy wymienić całe urządzenie lub jedynie sam moduł, jednak ta druga opcja często okazuje się nieopłacalna, bowiem moduł stanowi najbardziej kosztowną część całego urządzenia.
Wybierając kasę rejestrującą, warto uwzględnić nie tylko profil prowadzonej działalności, ale także przewidywaną ilość paragonów, jaka będzie drukowana w skali dnia. Może bowiem się okazać, że zakup kosztownego urządzenia będzie zbędnym wydatkiem.

Źródło: Bimit-Mita – kasy fiskalne Gdańsk