Coś od Świętego Mikołaja

Dzwonek mosiężny do różnych zastosowań

Dzwonki mosiężne nie są obecnie tak popularne jak przed laty, jednak wciąż znajdują wiele zastosowań zarówno w domach jak i w obiektach sakralnych. Dzwonki z mosiądzu można kupić w wielu miejscach, są obecne w sklepach z pamiątkami czy upominkami, niektóre modele znajdziemy w sklepach elektrycznych, jako dzwonki do drzwi, są to również elementy wyposażenia obiektów sakralnych.

Dzwonek mosiężny na prezent

Dzwonek mosiężny doskonale sprawdzi się jako prezent. Będzie on efektowną ozdobą do domu, zarówno w przypadku kiedy jest on urządzony w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Mosiądz może przybierać różne postacie, zarówno proste, minimalistyczne i nowoczesne, jak i ozdobne w stylu retro. Dzwonki mosiężne są pożądanymi przedmiotami nie tylko ze względu na ich niewątpliwe walory estetyczne, ale również na bardzo przyjemny dla ucha dźwięk. Dzwonki mosiężne dawniej używane były w zamożnych domach w celu zasygnalizowania służbie swoich potrzeb. Były to dzwonki, które stały na stołach w wygodnych lokalizacyjnie miejscach domu.

Dziś ta praktyka nie jest już stosowana, niewiele żyjących współcześnie osób posiada służbę w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Podobne zastosowanie dzwonka mosiężnego wprowadziły jednak niektóre hotele. W przypadku, kiedy na recepcji nikogo nie ma, klient potrzebujący skorzystać z jej usług sygnalizuje to właśnie za pomocą dzwonka. Dzwonki mosiężne w takich miejscach są wkomponowane w estetykę lokali.

Dzwonek mosiężny jako prezent będzie pełnił w domach głównie funkcje ozdobne. Można go postawić na komodzie bądź powiesić na ścianie. Dzwonki z mosiądzu są często wyrazem prawdziwego kunsztu rzemieślniczego. Niektóre modele są wykonane z niesłychaną pieczołowitością, co sprawi, że nadadzą one charakteru każdemu wnętrzu. Częstą praktyką jest również stosowanie dzwonków mosiężnych w miejscu przewiewnym, gdzie pod wpływem podmuchu wiatru będą one wydawały dźwięki. Jest to sposób na wykorzystanie nie tylko walorów estetycznych ozdoby, ale także jej dźwięku. Wnętrze, w którym zawiesimy tego typu akcesoria nabierze niepowtarzalnego klimatu.

Dzwonki mosiężne do drzwi

Dzwonek mosiężny do drzwi doskonale sprawdzi się w domach, które stylizowane są na styl klasyczny bądź retro. Warto przy tej okazji zauważyć, że mosiądz idealnie komponuje się z drewnem. Dobrze jest wybrać dzwonek do drzwi łączący w sobie obydwa te materiały. Mosiężne dzwonki do drzwi posiadają regulację siły głosu, dzięki czemu będziemy mogli dostosować ją do swoich potrzeb. Przed zakupem takiego dzwonka dobrze jest najpierw sprawdzić jego dźwięk, który będzie zależny między innymi od budowy czaszy.

Dzwonki mosiężne stosowane przy drzwiach mogą mieć różne formy, kształty, będą różniły się sposobem wykonania, rodzajem drewna jeżeli zdecydujemy się na takie połączenie. Dzięki takiej różnorodności z pewnością uda się dobrać dzwonek odpowiedni do domu o określonej stylizacji.

Dzwonki mosiężne – zastosowanie sakralne

Niektóre dzwonki z mosiądzu są prawdziwymi arcydziełami zdobnictwa. Czyni je to pożądanymi zarówno jako ozdoby w klasycznych, tradycyjnych wnętrzach, ale równie ważną rolę pełną one w obiektach sakralnych. Szczególnie piękne dekoracyjnie wykonane dzwonki z mosiądzu wykorzystywane są podczas liturgii w kościołach wielu obrządków. Największa różnorodność wzorów i form wykonania tego typu elementów charakteryzuje przede wszystkim dzwony liturgiczne.

Wśród dzwonków z mosiądzu stosowanych w celach liturgicznych znajdują się dzwony pojedyncze, potrójne czy też poczwórne, w zależności od etapu liturgii w którym zostają użyte.