Grooming – psia uroda na topie

Obecnie powstaje coraz więcej salonów psiej urody. W nich, profesjonalni groomerzy zadbają o pielęgnację i stan sierści każdego psa. Mało właścicieli psów zdaje sobie jednak sprawę czym tak właściwie jest grooming oraz w jaki sposób można uzyskać dyplom ukończenia kursu.

Czym jest grooming?

Ogólnie rzecz biorąc, określenie groom pochodzi z języka angielskiego i oznacza „pielęgnować”. Jak można się domyślić, termin jest bardzo szeroki i oznacza coś więcej aniżeli strzyżenie i trymowanie sierści naszego pupila. Zawód zwierzęcego fryzjera staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Warto pamiętać, iż groomerzy nie zajmują się jedynie pielęgnacją psów. Równie dobrze można zawitać do ich progów ze swoim kotem, niektórzy specjalizują się nawet w strzyżeniu koni, a zwłaszcza wyścigowych.

Warto wiedzieć, iż zawód groomera to nie tylko przycinanie sierści zwierząt różnych gatunków i ras. Równie często zajmują się oni czynnościami jak trymowane, mycie oraz pielęgnacja, czyszczenie uszu, a nawet usuwaniem insektów. Mówiąc szczerze, oferowane usługi zależą wyłącznie od umiejętności, które posiada dany groomer.

Kurs groomingu

Chcąc poznać wszystkie techniki związane z groomingiem oraz nauczyć się niezbędnych umiejętności, można przebyć kurs groomingu, który jest oferowany przez różne salony zwierzęcej urody. Są one zazwyczaj oferowane w dwóch wariantach. Zazwyczaj znaleźć można kurs podstawowy oraz kurs zaawansowany.

Podstawowy  najczęściej zapozna kursanta z niezbędnym informacjami na temat pielęgnacji psów. Ponadto uzyska on podstawowe umiejętności jak prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych oraz nauczy się podstaw zwierzęcej psychologii, czyli prawidłowego podejścia do każdego zwierzęcia.

Kurs zaawansowany ma na celu poszerzenie nabytych umiejętności w kursie groomingu podstawowym. Najczęściej dzieje się to poprzez odbycie kilkutygodniowych praktyk jako pracownik zakładu psiej urody. W tym czasie kursant utrwali swoją wiedzę i sprawdzi swoje umiejętności w konfrontacji z właścicielami zwierząt.

Jak wybrać odpowiedni kurs?
Wybranie kursu groomingu może nie być rzeczą łatwą. Należy przede wszystkim być świadomym kilku rzeczy. Po pierwsze, należy pamiętać o tym, iż kursy grupowe mogą nie być tak skuteczne jak podejście indywidualne do kursanta. W grupie pewnym jest, iż kursant spędzi mniej czasu na interakcji ze zwierzętami. Ponadto niezmiernie ważnym elementem jest czas trwania kursy. W kilkadziesiąt godzin w grupie nie da się nauczyć tyle, ile podczas kursu indywidualnego.

Wybierając odpowiedni kurs należy pamiętać również o innych czynnikach. Jednym z nich jest oczywiście cena, choć to mniej ważny element, jednak powinna być przystępna. Idąc dalej, istotny jest czas trwania kursu oraz wielkość grupy. Warto również zwrócić uwagę na czas działalności danego salonu. Ktoś z dłuższym stażem zazwyczaj będzie lepszym groomerem niż świeżo upieczony fryzjer, choć i od tej reguły znajdzie się wyjątek.

Grooming staje się coraz popularniejszy w naszym kraju. W celu zdobycia odpowiednich kwalifikacji groomera niezbędne jest przejście specjalizowanego kursu.