Jak jeść więcej warzyw i owoców?

Warzywa i owoce powinny być podstawą naszej codziennej diety. Są zdrowe, dobrze nawadniają organizm i od większości z nich trudno jest przytyć. Warzywa powinny stanowić przynajmniej połowę każdego naszego posiłku. Co możemy zrobić, aby zacząć jeść więcej owoców i warzyw? Jak trwale zmienić nasze nawyki żywieniowe?

Soki owocowe

Prostym i bezbolesnym sposobem na to, aby jeść więcej owoców jest spożywanie ich w formie płynnej, czyli pijąc soki owocowe. Nie warto jednak sięgać po większość z tych, które znajdziemy na sklepowych półkach. Często zawierają dużo cukru, konserwanty, barwniki i ulepszacze smaku.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie soków samodzielnie w domu. Pomoże nam w tym wyciskarka do soków. Dokupmy do tego świeże owoce, które lubimy najbardziej i zaczynajmy każdy dzień od szklanki zdrowego, pysznego, świeżego soku. To prawdziwa bomba witaminowa.

Między posiłkami

Jeśli jesteśmy już pewien czas po drugim śniadaniu, a do obiadu zostało jeszcze parę godzin i dopadnie nas niewielki głód, mamy ochotę pewnie sięgnąć po orzeszki, batonika czy inną niezdrową przekąskę.
To jednak świetna okazja, aby zjeść dodatkowe warzywo. Wyróbmy w sobie nawyk sięgania po warzywa w momencie lekkiego głodu. W ten sposób zjemy ich więcej, a przy okazji nie przytyjemy i będziemy zdrowsi. Zawsze miejmy więc przy sobie umytą i obraną marchewkę czy kilka rzodkiewek. Z czasem sięganie po warzywa stanie się naszym codziennym nawykiem.
 

Różne kombinacje

Być może jesteśmy zniechęceni do jedzenia warzyw, bo kojarzą nam się one z mdłym, jednolitym smakiem. Tak naprawdę jednak te produkty reprezentują ogromną gamę różnych smaków, musimy je tylko poznać.
Eksperymentujmy. Próbujmy przygotowywać warzywa na różne sposoby – być może pieczone papryki zasmakują nam dużo bardziej niż surowe. Smaczne i zdrowe są także warzywa ugotowane na parze. Przyprawiajmy nasze dania na różne sposoby i łączmy warzywa w rozmaite kombinacje. Z czasem zorientujemy się, co smakuje nam najbardziej i znajdziemy swoje ulubione warzywa.

Zdrowe przysmaki

Owoce i niektóre warzywa możemy także przemycić w ciastach. Kojarzą nam się one zwykle z czymś niezbyt zdrowym, jednak przy zastosowaniu odpowiedniego przepisu, mogą być naprawdę wartościową przekąską.
Możemy na przykład wykonać jabłecznik jaglany. Nie zawiera on cukru, tłuszczu ani glutenu. Jeśli do gotowania kaszy jaglanej użyjemy mleka roślinnego, będzie to ciasto wegańskie. Na dodatek jego głównym składnikiem są jabłka – jedząc kawałek tego przysmaku dostarczymy więc sobie ich porcję do organizmu.

Warto wyrobić w sobie nawyk jedzenia większej ilości owoców i warzyw. Można spożywać je także w formie płynnej – w przygotowaniu w ten sposób przetworzonych owoców pomoże nam wyciskarka do soków. Warzywa powinny zaś znaleźć się w każdym naszym posiłku. Możemy je też śmiało spożywać między posiłkami. Przy odrobinie sprytu uczynimy także nasze desery smaczną i zdrową przekąską owocową – możemy przygotować owocowe ciasto bez cukru. Możliwości jest zatem bardzo wiele.

Artykuł powstał we współpracy z Cook Store