Jaki sprzęt do nurkowania wybrać?

Jeżeli planujemy dopiero rozpocząć naszą przygodę z nurkowaniem, początkowo możemy mieć problem, by zorientować się, co będzie nam niezbędne. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jaki sprzęt do nurkowania warto zakupić. Poznasz również praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę, na co zwrócić uwagę, wybierając poszczególne elementy.

Podstawowy sprzęt do nurkowania, sprzęt powietrzny oraz pomocniczy

Kiedy mówimy o sprzęcie do nurkowania, możemy wyróżnić podstawowy sprzęt do nurkowania, czyli przedmioty, bez których nie mamy możliwości bezpiecznie zejść pod wodę, sprzęt powietrzny oraz pomocniczy. Do sprzętu podstawowego zaliczamy oczywiście maskę nurkową, płetwy i fajkę nurkową.

Sprzęt powietrzny to butle tlenowe, automat oddechowy, kamizelka ratowniczo-wyrównawcza i skrzydła. Oczywiście, rzadko kiedy dzisiaj już nurek schodzi pod wodę, korzystając jedynie z podstawowego sprzętu. W sklepach wybór jest ogromny. Oprócz skafandra możemy również znaleźć całą masę urządzeń i dodatków, które znacząco zwiększają komfort nurkowania: komputer nurkowy, balast, buty, rękawice, latarki, kompas, głębokościomierze…

Kupujemy maskę nurkową

Podstawową kwestią dla nurka jest wybór odpowiedniej maski nurkowej. Musi być ona dokładnie dopasowana, w przeciwnym wypadku trudno nam będzie mieć jakąkolwiek przyjemność z nurkowania. Sprawdźmy dokładnie czy maska nam pasuje w sklepie przed zakupem.

Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób: przykładamy maskę do twarzy, nie zakładając paska. Wciągamy powietrze przez nos, tak aby maska się przyssała. Pochylamy twarz ku dołowi, maska powinna pozostać cały czas na swoim miejscu. Bardzo ważne jest również, żebyśmy mogli bez problemu w masce złapać się za nos.

Wybieramy płetwy

Wybór odpowiednich płetw może bardzo pomóc nam ułatwić poruszanie się w wodzie. Płetwy dostępne w sklepach możemy podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje: płetwy długie, o miękkim piórze oraz płetwy krótkie, sztywne. Te pierwsze umożliwiają nam osiągnięcie większej szybkości i zwrotności, podczas gdy te drugie odpowiadają za większą „moc napędową”.

To, który rodzaj płetw powinniśmy wybrać, zależy w dużej mierze od naszych umiejętności. Ważne tu będzie przede wszystkim, jak radzimy sobie z pracą nóg. Jeżeli jesteśmy początkujący, dopiero uczymy się nurkowania, mamy jeszcze problem ze skoordynowaniem ruchów, zdecydowanie powinniśmy wybrać płetwy długie, o miękkim piórze.

Artykuł powstał we współpracy z Divezone.pl