toalety

Plan mieszkania lub domu

Niemalże każdy marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić po podjęciu decyzji o założeniu własnego gniazdka jest zrobienie planu domu. Uwzględnia się w nim między innymi rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Na co powinniśmy zwrócić w tym procesie uwagę?

Toaleta i łazienka

Właściwie w każdym domu czy mieszkaniu, w którym mieszkają przynajmniej trzy osoby bardzo przydają się dwie łazienki. Jest to wygoda odczuwalna szczególnie rano, kiedy wszyscy śpieszą się do pracy i chcą skorzystać przed wyjściem z tego pomieszczenia.
Jednak nie każde mieszkanie metrażowo pozwala na zorganizowanie dwóch łazienek. Wobec tego czasem dobrym rozwiązaniem jest rozdzielnie toalety i łazienki. Warto pamiętać przy tym o umieszczeniu w wc niewielkiej umywalki.

Kuchnia i jadalnia

Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem albo po prostu uznamy, że tak będzie praktyczniej, możemy nie gospodarować osobnego pomieszczenia kuchennego i osobnej jadalni. Spokojnie da się połączyć jedno z drugim.
Popularnym rozwiązaniem, z którym można się spotkać w coraz większej ilości mieszkań i domów jest również włączenie kącika kuchennego do pokoju dziennego. Wystarczy oddzielić kuchnię od części wypoczynkowej na przykład za pomocą wyspy czy długiego blatu. To wygodne rozwiązanie dla rodzin. Dzięki niemu można wspólnie spędzać czas nawet wtedy, kiedy jedna z osób przygotowuje posiłek.

Sypialnia i kuchnia

W rozmieszczaniu poszczególnych pomieszczeń w domu warto zwrócić także uwagę na bliskość sypialni i kuchni. Co prawda, miłe jest budzenie przez zapach porannej kawy, ale mniej przyjemne wdychanie zapachów dobiegających z kuchni podczas smażenia czy gotowania. Jeśli więc mamy taką możliwość, dobrze, jeśli część sypialna znajduje się w innej strefie domu niż kuchnia.
Często stosowanym i sprawdzonym w wielu domach rozwiązaniem jest umieszczenie sypialni na poddaszu, a kuchni i jadalni na parterze. W ten sposób uzyskujemy w domu dwie strefy – dzienną na dole i nocną na górze. Dzięki takiemu rozmieszczeniu, nie dajemy również dostępu do intymnej strefy sypialnej naszym, bliższym i dalszym, gościom.

Podczas tworzenia planu domu czy mieszkania powinniśmy myśleć przede wszystkim o funkcjonalności i dopasować poszczególne rozwiązania pod siebie. Może być to rozdzielenie łazienki i toalety czy stworzenie jednego wielkiego pokoju dziennego, w którym będzie zarówno kuchnia, kącik jadalny, jak i część wypoczynkowa, z kanapą, pufami i telewizorem. Dom powinien być dla nas jak najbardziej wygodny.