Kim są deweloperzy?

Obrót nieruchomościami, wymaga sporej wiedzy z zakresu prawa handlowego i budowlanego. A jeśli do tego dochodzi zmiana statusu nieruchomości (np. jej budowa, rozbudowa itd), to kwestia zarządzania nieruchomością staje się jeszcze bardziej złożona. Rola dewelopera jest tu niezbędna. Ale właściwie dlaczego i po co?

Nadzór – podstawowe zajęcie dewelopera

Ktoś mógłby powiedzieć, że rola dewelopera opiera się wyłącznie na zarządzaniu określoną nieruchomością. W teorii takie stwierdzenie jest dosyć jednoznaczne. Jednym słowem – w powszechnym, ludzkim mniemaniu – taka osoba nie robi nic, tylko zwyczajnie się bogaci.

Tymczasem problem jest znacznie bardziej złożony. Deweloperzy to osoby, które kupują nieruchomość i czuwają nad jej budową i rozbudową. Można więc powiedzieć, że deweloper to forma działalności gospodarczej, której celem jest uzyskanie zysku w efekcie obrotu nieruchomościami.

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty

Podmiot będący deweloperem, musi mieć ogólne rozeznanie w kwestiach związanych z ceną materiałów budowlanych i nieruchomości. Jeśli np decydujemy się na zarządzanie nieruchomościami we Wrocławiu, musimy się z nimi liczyć. Tym bardziej, jeśli jako deweloperzy posiadamy nieruchomości w centrum Wrocławia.

Oczywiście by powstał zysk, są też potrzebne inwestycje. Dlatego sumaryczne koszty ponoszone przez dewelopera są dość duże i dokuczliwe. Poza tym, nikt nie daje nam gwarancji, że uda nam się odsprzedać daną nieruchomość. Co prawda Dolny Śląsk jest pod tym względem dość aktywnym rynkiem, ale pewności co do tego nie ma. Dlatego też zyski uzyskiwane przez deweloperów są stosunkowo wysokie. Przynajmniej w kontekście pojedynczej nieruchomości.

Jak rozbudować dom?

Deweloperzy muszą też mieć rozeznanie w rynku na którym pracują. Zakup nieruchomości pod rozbudowę nie jest niczym trudnym. Podobnie też niczym skomplikowanym nie jest wynajęcie firmy, która wykona nam remont bądź rozbudowę danej nieruchomości.

Kłopot pojawia się wtedy, gdy trzeba zdecydować, jakie inwestycje zostaną najlepiej przyjęte przez potencjalnego nabywcę. Jeśli mamy na myśli Wrocław, to z pewnością będą to niewielkie, ale za to dość komfortowe mieszkania. Dlatego nakłady inwestycyjne również będą stosunkowo wysokie. No chyba, że nieruchomość znajduje się na obrzeżach miasta.

Artykuł powstał we współpracy z Partner Capital