Spray na gardło skuteczny w leczeniu infekcji u dzieci

Infekcje wirusowe, w których kaszel i katar uzupełnia ból gardła, są dosyć charakterystyczne dla sezonu jesienno-zimowego. O ile jednak dorośli całkiem dobrze sobie radzą z takimi infekcjami, sięgając doraźnie po leki na przeziębienie i tabletki do ssania, o tyle leczenie infekcji u małych dzieci bywa utrudnione.

Kuracje domowe

Przy leczeniu przeziębień wielu lekarzy zaleca stosowanie przede wszystkim domowych kuracji, pod warunkiem, że dziecko nie gorączkuje. Nacieranie olejkiem kamforowym powinno pomóc w udrożnieniu nosa, z kolei gorące napoje z dodatkiem soku z malin, cytryny czy imbiru powinny pomóc w łagodzeniu kaszlu.

Każdy rodzaj kuracji, także opartej jedynie na domowych sposobach, powinien być skonsultowany z lekarzem. W przypadku małych alergików pediatra może bowiem zalecić stosowanie łagodnych środków, dostępnych w aptekach.

 

Preparaty z apteki

W infekcjach, którym towarzyszy ból gardła oraz trudności z przełykaniem, zalecane jest stosowanie leków w postaci wygodnego sprayu. Spray na gardło działa miejscowo na stan zapalny, nawilża i łagodzi wszelkie podrażnienia.

Ze względu na sposób podawania spray na gardło będzie skuteczniejszy niż preparaty w postaci tabletek do ssania, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie zawsze wiedzą, co powinny zrobić z tabletkami. W przypadku leczenia sprayem warto pamiętać, że przeznaczony jest on do krótkich kuracji, trwających do 4 dni.

Nie wszystkie spraye dla dzieci

Spraye na gardło, nawet te, które w swoim składzie zawierają jedynie ziołowe składniki, nie zawsze mogą być stosowane u małych dzieci. Należy zwracać na to uwagę kupując samodzielnie spray w aptece.

W przypadku preparatów dostępnych na recepty takiego niebezpieczeństwa nie ma, choć także przy kuracji lekiem w sprayu warto również dokładnie przeczytać zalecenia producenta. Wiele preparatów może być stosowane przez dzieci poniżej 12 roku życia jedynie przy zmniejszonym dawkowaniu. Niektóre z nich zawierają w swoim składzie mentol, który może być szkodliwy zwłaszcza dla małych dzieci.

Grafika pochodzi ze strony Gardimax.pl