gniazdka elektryczne

Profesjonalne wykonanie instalacji elektrycznej w domu

Wykonanie instalacji elektrycznej w domu może być sprawą dość skomplikowaną, a ogromne znaczenie ma jakość wykonania tej instalacji, gdyż od tego zależy nie tylko jej dobre funkcjonowanie, ale również bezpieczeństwo pod kątem przeciwpożarowym i przeciwporażeniowym.

Projekt i wykonawstwo

Wykonaniem projektu oraz samej instalacji powinien zająć się profesjonalny projektant oraz instalator. Gwarantuje to wykonanie instalacji zgodnie ze sztuką budowlaną w tym zakresie oraz zgodnie z obowiązującymi normami. Projekt powinien uwzględniać też niektóre szczegóły, jak chociażby rozmieszczenie poszczególnych sprzętów, czy oświetlenia w domu, ponieważ od tego zależy, jak będą rozmieszczone wyłączniki i gniazdka elektryczne. Ich odpowiednie rozmieszczenie będzie miało wpływ również na dostęp do nich oraz na komfort i ergonomię codziennego użytkowania.
Ponadto istotny jest również odpowiedni dobór poszczególnych elementów pod kątem klasy bezpieczeństwa. W niektórych pomieszczeniach muszą się bowiem znajdować gniazdka z uziemieniem, czy też gniazdka hermetyczne (zwłaszcza w łazienkach, czy piwnicach). Odpowiednio dobrane muszą być też dobrane przekroje przewodów oraz pozostałe elementy w aspekcie ich maksymalnego obciążenia. W niektórych przypadkach, np. dla niektórych urządzeń, muszą być uwzględnione nieco większe obciążenia. Jest to też istotne dla właściwego rozłożenia obciążenia na poszczególne fazy.

Jakość akcesoriów i materiałów

Projekt i wykonanie musi jednak bazować na materiałach i akcesoriach odpowiedniej jakości. Dotyczy to wszystkich elementów instalacji. Wszystkie zastosowane akcesoria instalacyjne muszą posiadać odpowiednie atesty, potwierdzające ich dopuszczenie do użytkowania i bezpieczeństwo. Akcesoria elektroinstalacyjne powinny być solidne (można to poznać choćby po zastosowanych stykach w gniazdku, czy na wyłączniku itp.), a jednocześnie łatwe w montażu. Wszystkie produkty instalacyjne powinny również posiadać gwarancję producenta.

Estetyka i design

W przypadku niektórych elementów, będących już w zasadzie elementami wykończeniowymi instalacji elektrycznej, czyli takich jak gniazdka elektryczne, czy wyłączniki, bardzo ważna jest estetyka ich wyglądu. Są to nowiem elementy widoczne na zewnątrz. Muszą one być również dobierane z uwzględnieniem wystroju pomieszczenia. Mniejsze znaczenie ma to w takich pomieszczeniach, jak garaż, czy piwnica, aczkolwiek tu również bardzo ważna jest ogólna estetyka wykonania instalacji, zwłaszcza, że tam często jest ona poprowadzona natynkowo.

Więcej informacji o sprzęcie elektrycznym znajdziesz na eGniazdka – gniazdka elektryczne