Numizmaty jako dobra inwestycja

Numizmaty coraz częściej wzbudzają zainwestowanie inwestorów. Nie sa już zwykłym przedmiotem do kolekcjonowania. Fakt że są zrobione ze szlachetnych kruszców a ich ilośc jest ograniczona sprawiają że numizmaty mogą być ciekawym sposobem na ulokowanie gotówki.

Kruszce zawsze w cenie

Kruszce szlachetne uważane są często za ostateczną lokatę kapitału. Według wielu zabezpieczają oszczędności przed inflacją. Trudno udowodnić to  w oparciu o rzetelne dane, jednak daje ona pewien obraz tego, w jaki sposób traktowane są metale szlachetne.

Metale szlachetne mają wymiar symboliczny przez co cieszą się ogromną popularnością i chociaż dziś ich ceny są nieco wygórowane, można rozważyć kupno monet okolicznościowych czy pamiątkowych. Nawet jeśli cena złota czy srebra spadnie, numizmaty powinny zachować swoją wartość.

Ograniczona ilość

Monety kolekcjonerskie wybijane są ograniczonej ilości. Nawet jeżeli ilość ta oznacza kilkaset tysięcy sztuk, co wydawało by się ilością dużą, często może stanowić za mało. Oznacza to że gdy cały nakład zostanie wyprzedany a popyt na daną monetę nie spadnie pojawi się idealna okazja do odsprzedania własnych egzemplarzy z zyskiem.

Należy pamiętać że nie każda moneta pozwoli osiągnąć korzyści w dłuższym okresie. W przypadku inwestowania w monety niezbędna jest wiedza na temat tego które są warte zainwestowania a które można sobie unikać. Brak wiedzy może nam przynieść straty.

Korzystając z porad specjalistów również należy uważać. Przeważnie zajmują się oni sprzedażą monet, co oznacza , że ich rady niekoniecznie muszą być zgodne z interesem kupującego.

Monety są przedmiotem kolekcji

Numizmaty mają charakter kolekcjonerski i w przeciwieństwie do np. działów w przedsiębiorstwie nie generują strumienia finansowego. Można je traktować w podobny sposób jak dzieła sztuki, obrazy czy komiksy. Kolekcjoner który uzna że chce kupić daną monetę będzie w stanie na nią wydać znacznie więcej pieniędzy niż inna osoba.

Cechą charakterystyczną przedmiotów kolekcjonerskich jest to że ich popyt przekracza podaż, zwłaszcza w przypadku rzadkich i trudno dostępnych numizmatów. Dobry wybór ulokowania inwestycji w monety sprawia że wartość emocjonalna wzrasta.

Powyższe powody dla których warto inwestować w numizmaty nie wyczerpują tematu. Pozwalają jednak nieco lepiej pokazać potencjał jaki kryją za sobą monety kolekcjonerskie.

Źródło: artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez http://www.coinart.pl/ – numizmatyka