labioplastyka

Labioplastyka – co to takiego?

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która podlega nieustannej ewolucji. Jednym z jej najmłodszych odłamów, jest ginekologia estetyczna, pozwalająca na korekcję niedoskonałości w obrębie miejsc intymnych. Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem jest labioplastyka. Co kryje się pod tym pojęciem?

Choć zabieg labioplastyki znany jest już od dość dawna, w Polsce dopiero zaczyna zdobywać popularność. Polki coraz śmielej mówią o plastyce miejsc intymnych, a temat ten powoli przestaje być tabu.

MANKAMENTY MIEJSC INTYMNYCH

Wśród najczęstszych mankamentów miejsc intymnych, ginekolodzy wymieniają przerost warg sromowych, ich wrodzoną asymetrię lub deformację, a czasami także zanik. Wbrew pozorom nie są to wady o charakterze wyłącznie kosmetycznym. Defekt w postaci przerostu warg sromowych znacząco utrudnia codzienną aktywność, często będąc źródłem bólu. Należy także wspomnieć o negatywnym wpływie, jaki defekt ten wywiera na intymną sferę życia. Kobiety z przerostem lub zanikiem warg sromowych nie są w stanie czerpać pełnej satysfakcji ze zbliżeń, co po części wynika także z uczucia skrępowania, jakie wywołuje ich niedoskonałość anatomiczna, a po części z bólu, jaki może towarzyszyć współżyciu.

CZYM JEST LABIOPLASTYKA?

Labioplastyka jest zabiegiem, którego zasadniczym celem jest korekcja kształtu warg sromowych większych i mniejszych. W zależności od rodzaju deformacji, możliwe jest ich powiększenie (np. poprzez iniekcję botoksu), chirurgiczne zmniejszenie (poprzez usunięcie nadmiaru tkanki), oraz wyrównanie kształtu. O ile efekty zmniejszenia rozmiaru i korekcji kształtu warg sromowych są trwałe, to w przypadku leczenia ich zaniku, zabieg musi być powtarzany, gdyż efekt utrzymuje się najdłużej przez rok.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Okres rekonwalescencji, w dużej mierze, zależy od jego rozległości i trwa do ośmiu tygodni. W tym czasie pacjentki mogą odczuwać pieczenie lub niewielki ból, możliwe jest także wystąpienie obrzęku. Po zabiegu wymagana jest szczególna dbałość o higienę okolic intymnych.