lampy sufitowe

Jak wybrać klosz do lampy sufitowej?

Decydując się na montaż lamp sufitowych ludzie zerkają w pierwszej kolejności na ich kształt i ilość światła, którą zapewniają.Dopiero w drugiej kolejności zerkają na klosz. Większość z nich jednak nie wie, że odpowiedni dobór klosza to połowa udanego zakupu lampy.

OTWARTY CZY ZAMKNIĘTY

Decyzja o tym czy wybrać klosz zamknięty czy otwarty to podstawowe pytanie, które powinien sobie zadać kupujący. Klosze otwarte dają ostrzejsze światło i pozwalają je ukierunkować w wybrany punkt. W połączeniu z ruchomym stelażem można uzyskać efekt dobrego oświetlenia wybranego wcześniej obiektu, np: blatu stołu. Klosze zamknięte tonują światło i sprawiają, że wydaje się bardziej miękkie. Ich wada jest to, że w dużej mierze je rozpraszają przez co nie da się uzyskać za ich pomocą oświetlenia punktowego.

CO DO KSZTAŁTU…

W tej kwestii obowiązuje dosłownie wolna amerykanka. Na rynku są setki modeli kloszy o różnych kształtach. Dzięki temu każdy klient ma szansę znaleźć coś dla siebie. Jednakże istnieje kilka zasad, które pozwolą na wybranie odpowiedniego klosza do stylu pomieszczenia. Przykładowo, do wnętrz o charakterze klasycznym, wybiera się najczęściej klosze w kształcie walców lub odwróconej misy. Często też występują lampy sufitowe o dwóch równolegle rozmieszczonych kloszach.

JAKI MATERIAŁ?

Obecnie najpopularniejszym materiałem z którego wykonuje się klosze do lamp wiszących jest szkło. Doskonale przepuszcza ono światło, a w dodatku może być zarówno przezroczyste jak i matowe. Jest też dość łatwe do utrzymania w czystości. Widuje się też lampy sufitowe z kloszami z metalu i plastiku, ale są one rzadkością, na którą decydują się nieliczni. Wynika to z dość dużej ceny tego typu kloszy.

Klosz jest niedocenianą częścią lamp sufitowych, która ma duży wpływ na ostateczny efekt oświetlenia. Przy zakupie warto poświęcić dłuższą chwilę i zastanowić się nad tym jaki typ klosza będzie najlepiej spełniał oczekiwania. Od dobrej decyzji zależy czy lampa sufitowa spełni pokładane w niej nadzieje i zapewni wymarzone oświetlenie.