Aktywność fizyczna w mieszkaniu

Większość ludzi przybiera na wadze w okresie zimowym. Dodatkowym kilogramom sprzyjają święta Bożego Narodzenia oraz fakt, że na dworze jest bardzo zimno i znacznie przyjemniej jest zostać w domu, najlepiej pod ciepłym kocem, oglądając ciekawy film. Jednak o formę można dbać także w swoich czterech ścianach. W jaki sposób to zrobić?

Internetowe trenerki

Wszystkim, którzy chcieliby ćwiczyć we własnym domu na pomoc przychodzą internetowe trenerki, których jest coraz więcej. Nagrywają one filmy z zestawami ćwiczeń. Wiele z nich można wykorzystać we własnym mieszkaniu, ponieważ nie wymagają dodatkowego sprzętu.
Przed rozpoczęciem treningów pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce – na pewno również znajdziemy odpowiednie instruktarze w internecie. Po skończonych ćwiczeniach, zwłaszcza tych intensywnych warto natomiast trochę się porozciągać.

Rower

Fani dwóch kółek mogą wstawić do swojego mieszkania rowerek stacjonarny. Plusem ćwiczeń na nim jest to, że można podczas pedałowania oglądać ciekawy program czy film.
Jednak niektórzy cykliści twierdzą, że rower stacjonarny nigdy nie zastąpi im klasycznego, na którym można jeździć po mieście albo na wycieczki. Jeśli mamy małe mieszkanie, możemy mieć jednak problem z postawieniem w nim roweru. Wówczas świetnym rozwiązaniem może się okazać specjalny wieszak na rowery. Dzięki niemu możemy umieścić nasz pojazd na ścianie, oszczędzając wiele miejsca w mieszkaniu.

Niezbędny sprzęt

Do wielu ćwiczeń w domu nie będziemy potrzebowali dodatkowego sprzętu, jednak warto zainwestować w kilka ważnych rzeczy.
Pierwsza sprawa to buty. Mimo że nie zamierzamy wychodzić na zewnątrz, warto zabezpieczyć kostkę przed kontuzjami odpowiednim, sportowym obuwiem. To szczególnie ważne, jeśli planujemy wykonywać ćwiczenia zawierające wiele podskoków.
Przyda nam się też mata do ćwiczeń. Czasem w tej roli sprawdza się także koc czy inna rzecz, którą i tak mamy w domu. Niektóre ćwiczenia po prostu bardzo niewygodnie jest robić na twardej podłodze.
Możemy zainwestować także w ciężarki do ćwiczeń, ale nie jest to konieczne. Z powodzeniem zastąpią nam je butelki z wodą.

Mróz i gruba warstwa śniegu nie są zatem wymówką do tego, aby rezygnować z aktywności fizycznej. Nie potrzebujemy do tego także żadnych nakładów finansowych – często nie musimy nawet kupować karnetu na siłownię. Wystarczy odpowiednia motywacja, połączenie z internetem lub książka z ćwiczeniami, a do niektórych ćwiczeń także wygodne, sportowe buty, które pomogą nam uniknąć kontuzji. Nasza forma jest w naszych rękach.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Calus-P