Poddasze użytkowe jest coraz chętniej adaptowane na potrzeby różnych pomieszczeń. Jednym z popularnych rozwiązań jest urządzenie na poddaszu dodatkowej łazienki. Bardzo często poddasze jest miejscem o dużej powierzchni, co pozwala na stworzenie dużej i wygodnej łazienki, choćby w formie salonu kąpielowego. Jednak na poddaszu można spotkać się z pewnymi elementami, które mogą być kłopotliwe przy aranżowaniu pomieszczenia. Do takich elementów poddasza zaliczyć można skosy, które mogą utrudnić rozplanowanie łazienki, które zapewni możliwość stworzenia funkcjonalnego pomieszczenia.
Gdy adaptujemy poddasze na potrzeby łazienki powinniśmy zdać sobie sprawę, że może być niemożliwe, by w pełni wykorzystać dostępne w nim miejsce. Najważniejsza jest ocena ilości wolnej przestrzeni na poddaszu, którą będziemy mogli wykorzystać podczas tworzenia łazienki, co znów zależne jest od kąta nachylenia dachu, który znów wpływa na ilość miejsca, które znajduje się pod skosami. Można przyjąć ogólną zasadę, że dachy o większym kącie nachylenia zapewnią znacznie więcej miejsca, niż dachy, które cechują się bardzo małymi spadkami. Istotna jest, jednak również wysokość tak zwanej ścianki kolankowej.
Powierzchnia poddasza.
Przy aranżowaniu łazienki na poddaszu bardzo ważna jest ocena wielkości powierzchni, którą będziemy mogli wykorzystać. Powierzchnia poddasza bardzo często wydaje się bardzo duża, ale gdy przeprowadzimy jej analizę bardzo często okaże się, że dysponujemy tak naprawdę niewielką ilością miejsca, którą będziemy mogli wykorzystać. Wynika to przede wszystkim z faktu, że całkowita powierzchnia podłóg na poddaszu, gdzie występują skosy nie jest tożsama z powierzchnią użytkową. Jak ocenić powierzchnię poddasza, którą będziemy mogli wykorzystać podczas aranżowania łazienki. Jednym ze sposobów dokonania oceny powierzchni, którą możemy wykorzystać jest stanięcie przy skosach. W tych miejscach, gdzie nasza sylwetka jest wyprostowana będziemy mogli umieścić, niektóre elementy łazienki. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie pomiarów. Za powierzchnię, która na pewno będzie mogła być wykorzystana przy tworzeniu łazienki uznaje się tą, którą dzieli od dachu przynajmniej wysokość dwóch metrów. W miejscu, gdzie wysokość od podłogi do dachu wynosi dwa metry będziemy mogli bez problemów ustawić nawet kabinę prysznicową. Tam, gdzie możemy przy dachu stać w wyprostowani będziemy mogli rozmiesić, niektóre sanitariaty, jak też będziemy mogli ustawić meble łazienkowe.
Powierzchnia łazienki a wybór wyposażenia.
Powierzchnia, którą dysponujemy na poddaszu, w którym zamierzamy stworzyć łazienkę musi mieć określona wielkość w zależności od tego, czy zamierzamy wybrać kabinę prysznicową czy wannę. Gdy w łazience ma znaleźć się wanna oraz WC musimy dysponować powierzchnią, która przekracza trzy metry kwadratowe. Natomiast, gdy w łazience zamierzamy zdecydować się na prysznic oraz WC wówczas musimy dysponować powierzchnią co najmniej dwa i pół metra kwadratowego. Zarówno wanna jak i prysznic powinny być umieszczone w pobliżu pionu kanalizacyjnego a im bliżej je umieścimy, tym będziemy musieli wykonać znacznie mniejsze przyłącze. Pion kanalizacyjny wpływa na to, jak daleko od niego będziemy mogli umieścić wannę. Odpływ zawsze musi znajdować się pod kątem, którego spadek ukierunkowany jest w stronę pionu kanalizacyjnego. Jeśli zamierzamy umieścić wannę w większej odległości od pionu kanalizacyjnego może okazać się niezbędne umieszczenie jej na podwyższeniu. Wykonanie takiego podwyższenia w przypadku wanny jest znacznie prostsze, niż w przypadku prysznica, gdzie może zabraknąć nam wysokości na poddaszu, by podwyższenie wykonać.
Prysznic na poddaszu.
Gdy decydujemy się na zamontowanie w łazience na poddaszu prysznica wówczas warto rozważyć różne kształty brodzików. Mają one nieco inną wielkość jak też wpływają na wygodę korzystania z brodzika. Najbardziej popularne kształty brodzików, to brodziki kwadratowe, pięciokątne oraz półokrągłe. Najmniejszą powierzchnie zajmie brodzik o kształcie narożnym. Istotne jest również zwrócenie uwagi, gdzie umieszczamy brodzik. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie go w najwyższym punkcie łazienki oraz w pobliżu pionu kanalizacyjnego.
Materiał przygotowany został we współpracy z Boels – wypożyczalnią budowlaną oferującą profesjonalny sprzęt także do remontu łazienki!